Klub LKS Odra Głoska

Historia klubu

Sekcja tenisa stołowego w „Głosce” istnieje od 1971 roku i jest nierozerwalnie związana z osobą Jerzego J. J. Wieczorka.  Treningi, prowadzone początkowo przez Ryszarda Banaszkiewicza, odbywały się na dwóch stołach w małej świetlicy wiejskiej w Księginicach i były jedyną rozrywką dla tutejszych dzieci. Wówczas klub z nad Odry był jedynie małym nieliczącym się w województwie wrocławskim zespołem, a którego ambicją były rozgrywki LZS. Z upływem lat zmieniali się zawodnicy i trenerzy. Zajęcia treningowe kolejno prowadzili: Marek Żołna, Artur Żołna, Władysław Chrabąszcz, Marek Kroczak, Marek Chrabąszcz, Henryk Górecki, Krzysztof Kaczmarek, Wojciech Kołodziejczyk i Błażej Such. Zmieniły się także warunki lokalowe i sprzętowe.

W 1992 roku została oddana do użytku nowa sala na 5 stołów w  Głosce  z pełnym zapleczem technicznym i sanitarnym - tam od tej pory odbywały się treningi i mecze. W 2003 roku przy sali oddano do użytku funkcjonalny hotel sportowy. Dzięki tym warunkom na obiekcie w Głosce odbywają się także zgrupowania i konsultacje kadry Polski i Dolnego Śląska.

Dzięki staraniom Jerzego Wieczorka, rozsądnej polityce transferowej oraz współpracy ze sponsorami sekcja rozrastała się i podnosiła swój poziom sportowy. W roku 1984 pierwsza drużyna awansowała do rozgrywek o wejście do II ligi, a od roku 1988 występowała już w tej lidze, należąc najczęściej do czołówki.

W roku 1997 pierwszy zespół Odry awansował do I ligi, a w 1999 - do ekstraklasy i w swoim debiucie zdobył wicemistrzostwo Polski, które powtórzył w następnym sezonie.

W sezonie 2001/02 Odra wywalczyła Drużynowe Mistrzostwo Polski seniorów. Kadrę pierwszego zespołu stanowili wówczas: Wang Zeng Yi, Krzysztof Kaczmarek, Wojciech Kołodziejczyk, Bartosz Such i Błażej Such.  Trenerem drużyny był Andrzej Delikatny.

Sukces ten został powtórzony w sezonie 02/03, a uczynili to: Wang Zeng Yi, Bartosz Such i Jakub Kosowski.

Po raz trzeci i czwarty z rzędu Odra wywalczyła Drużynowe Mistrzostwo Polski w sezonach 03/04 i 04/05, a tytuły mistrzowskie wywalczyli: Marcin Kusiński, Wang Zeng Yi, Bartosz Such i Jakub Perek.

Po raz piąty z rzędu Odra wywalczyła Mistrzostwo Polski w sezonie 2005/06, a tytuły mistrzowskie wywalczyli: Marcin Kusiński, Wang Zeng Yi, Tang Yu  i Piotr Chodorski

Kolejny już  szósty z rzędu tytuł Odra wywalczyła w sezonie 2006/07 z drużyną w składzie: Wang Zeng Yi, Tang Yu, Marcin Kusiński, Błażej Such i Piotr Chodorski.

Od sezonu 2003/04 rozpoczęła się przygoda Odry z europejskimi pucharami. Najpierw zaczęło się od występu w Pucharze Nancy Evans, a już w następnym sezonie Odra potykała się już z najlepszymi drużynami Europy – grając jako pierwsza w historii drużyna z Polski w elitarnych rozgrywkach Ligi Mistrzów. Dużym sukcesem - w ramach tych rozgrywek - było zwycięstwo Odry z takimi europejskimi potęgami jak: Borussia Düsseldorf, TTV Gönnern E.V., G.V. Hennebont oraz emocjonujące spotkanie z Royal Villette Charleroi.

Drugi zespół Odry przez cztery sezony (od sezonu 00/01 do 03/04) występował I lidze, a w zespole tym występowali między innymi Paweł Chudoba, bracia Chmielowie, J. Perek i M. Pietkiewicz.

W ostatnim sezonie (06/07) drugi zespół, oparty na młodzieży, uczestniczył w rozgrywkach II ligi i zajął 6 miejsce. Trzecia męska drużyna grająca w III lidze
– zajęła w sezonie 06/07 drugie miejsce. Natomiast czwarty i piąty zespół występujący w V lidze zajmuje odpowiednio ósme i trzecie miejsce. Najmłodsi zawodnicy - szósta drużyna- grający w VI lidze zajmują dziewiąte miejsce w tabeli.

W turniejach indywidualnych największe sukcesy wiążą się z Bartoszem Suchem i Piotrem Chodorskim.

Od tego czasu zawodnicy Odry zdobyli 146 medali w Mistrzostwach Polski, Europy i Świata a sam Piotrek zdobył ich łącznie 27.

O sile drużyny stanowił fakt, że przez trzy sezony I zespół nie przegrał żadnego spotkania w ekstraklasie i był niekwestionowanym liderem
tych rozgrywek. Po latach tłustych przyszły niestety trudne dni i nasz młody zespół  spadł w sezonie 2009/2010 z szeregów najwyższej klasy rozgrywkowej.

Pobyt na zapleczu Ekstraklasy trwał na szczęście tylko jeden sezon i drużyna grająca z wielkim zaangażowaniem i ambicją uzyskała w sezonie 2010/2011 upragniony powrót do Superligi  Mężczyzn. Walny udział w szybkim powrocie mieli Piotr Chodorski, Meng Zhen pod okiem młodego dynamicznego trenera Błażeja Sucha. Obecnie młody zespół  stoi przed dużym wyzwaniem
– awansu do grona 10 najlepszych drużyn w Polsce. Liderem zespołu jest nasz Młodzieżowy Mistrz Polski, członek reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w Gdańsku – Piotr Chodorski. Wokół niego jak niegdyś wokół  Bartka Sucha jest budowana perspektywiczna drużyna przyszłościowa.

• Czystopole
  • Schumacher